Pohyb v přírodě, na čerstvém vzduchu je vrozená potřeba našeho těla a je nezbytný v každém věku. Vnímejme své tělo a dopřejme mu se hýbat, protože je to přirozenou součástí kvalitního života.
- Pohyb je člověku naprosto přirozený!
- Pohyb ovlivňuje naše zdraví komplexně!
- Pro zdravé kosti je velmi důležitý pravidelný pohyb!
- Pravidelný pohyb snižuje depresi, nastartuje metabolismus, zlepšuje spánek a celkové zdraví!
Každá fyzická činnost zaměstnávající naše svaly pomáhá kostem uvolnit více minerálů. Takto se kosti více zahušťují, zlepšují svou strukturu. Je obecně známo, že kosti vystavené zátěži (už i u malých sportovců) jsou mnohem pevnější, hustější. Naše tělo se totiž umí přirozeně bránit před jeho přetížením či deformací, a proto reaguje zpevněním tělesné schránky – kostí. Dítě vedené k pohybu je mnohem odolnější před případnými zlomeninami způsobenými pádem ve srovnání s dětmi, které hýbou hlavně myší počítače. Kvalita naší kostní hmoty se totiž utváří do 20 – 25 let.
Podle Světové zdravotnické organizace patří nedostatek fyzické aktivity mezi nejčastější příčiny úmrtí na celém světě. Dokonce ani lidé, kteří pravidelně cvičí, nemají ještě vyhráno. Pokud je 30 – 60 minut cvičení jejich jediný pohyb, a pak stráví celý den sezením, je to prostě málo. Cvičení je strukturovaný, plánovaný, opakovaný a úmyslný pohyb, za účelem zlepšení fyzické kondice, síly, či flexibility. Je jakousi podkategorií fyzické aktivity. Fyzická aktivita je jakýkoliv pohyb, který provádí kosterní svalstvo a který vyžaduje energii. Lidé, kteří se v práci hýbou, mají oproti těm se sedavým zaměstnáním několikanásobně nižší riziko vzniku srdečně-cévních onemocnění. Pokud si vaše práce nevyžaduje žádný nebo jen minimální pohyb, měli byste si příležitosti hýbat se, vytvářet sami. Ideální je být fyzicky aktivní během celého dne a zároveň se minimálně 3-krát týdně věnovat cílené fyzické aktivitě tedy cvičení.
Pohyb je ale pouze jednou součástí mozaiky potřebné k sestavení našeho celoživotního díla . Další část tvoří nezbytné vitaminy a minerály přijímané především stravou, případně doplňky stravy. Mezi bezesporu pro kosti prospěšné řadíme vápník a vitamin D.
Vápník má několik rolí v našem těle, a proto si tělo jeho hladinu velmi hlídá. Když ho nemá, bere z vlastního zdroje – z kostí. Výsledkem je řidnutí kostí. Během života se potřeba vápníku mění. Jiná je v mládí, v těhotenství, ve stáří. Pro absorpci vápníku jsou nezbytné vitamin D a K, hořčík, mangan, fosfor aj. Výše jmenovaný vitamin D nás opět vrací k tématu nezbytnosti pohybu. Dietním zdrojem vitamínu D jsou ryby, játra a vaječný žloutek. Ale vitamin D vzniká v těle především působením ultrafialového záření (slunečního záření) na specifické látky uložené v kůži. Zavřeni doma mezi stěnami okrádáme vlastní tělo o tento vitamin!
„Vše co se v přírodě nehýbe – zaniká…“